صفحه اصلی > دانش و اطلاعات > پیشکسوتان صنعت گاز > مصاحبه با پیشکسوتان تلاشگر  


نسخه چاپي

معاون وزیر نفت در امور گاز:

ممارست و پشتکار در روند استقرار نظام مدیریت یکپارچه برای رسیدن به نتایج مطلوب

نقش فرآیند و ایجاد آن در مدل‌های ساختاری که در بیشتر مواقع، نمی‌توانیم آن‌ها را به راحتی تغییر داده یا تجدید ساختار کنیم، نقشی اساسی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، در جلسه بازنگری مدیریت نظام مدیریت یکپارچه (IMS) که با حضور اعضای شورای راهبری نظام مدیریت یکپارچه شرکت ملی گاز ایران تشکیل شد، با بیان این مطلب، اظهار کرد: به همین دلیل، روند استقرار نظام مدیریت یکپارچه در شرکت و ایجاد یک فرآیند بر آن مبنا، ازجمله کارهای زمان‌بری است که اهمیت آن در رسیدن به نتایج مطلوب، خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: رسیدن به این نتیجه مطلوب نیز، نیاز به ممارست و پشتکار دارد؛ ممارستی که با خستگی در حین کار مواجه نشده و در نهایت، مساله را به یک جمع‌بندی درست برساند.

تربتی با بیان این که در پیاده‌سازی سیستم نظام مدیریت یکپارچه، بحث ساختار و فرآیند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: نگاه من به مهندسی ساختار چنین است؛ به نظر من، مهندسی ساختار باید بتواند هر سال، یا هر دو الی ۳ سال یک‌بار، بر اساس تغییرات جدیدی که در وظایف ایجاد می‌شود، سازمان را تجدید ساختار کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: ایجاد فرآیندها در زمانی که مهندسی ساختاری وجود ندارد، بهترین راهکار است؛ یعنی اگر نمی‌توانیم از طریق ساختارها، انعطاف‌پذیر باشیم و ساختارها را تغییر دهیم، باید این مهم را از طریق فرآیندها جبران کنیم.

مهندس تربتی در ادامه، افزود: به باور من، یکی از کارها و اقدامات مهم در این زمینه، آن است که تمام مدیران ما فرآیندسازی و تدوین فرآیند را یاد بگیرند که هیچ موضوعی در دل سازمان، جدا جدا بررسی و موازی‌کاری نشود! ضمن این که تدوین‌کننده فرآیند، باید این توانمندی را داشته باشد که از اول تا آخر فرآیند را خود تدوین کند. این موجب می‌شود تا همه مدیریت‌ها بتوانند خود فرآیند چالش‌های مجموعه خود را تدوین و پس از تصویب، اجرایی کنند.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان این که مجموعه ستاد ما باید فرآیندنویس موضوع باشد و نه مجری آن، گفت: در این صورت، می‌توانیم با فرآیند درست، مسایل خود را به نحو احسن مدیریت کنیم؛ چراکه هنر فرآیندنویسی، نقشی مهم و حیاتی در موضوع IMS دارد.

تربتی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: به نظر من، نگاه ما باید به گونه‌ای باشد که با فرآیندی که بر اساس نیازهای خود تدوین می‌کنیم، با مدیریت‌های موجود، آن نیاز را برآورده کنیم و در صورتی که به وضعیت مطلوب نرسیدیم، به دنبال ایجاد یک مدیریت جدید برویم.

این مقام مسئول در پایان، در بحث نقاط بهبود، در خصوص خط مشی سازمان سخن گفت و خاطرنشان کرد: از آن‌جا که خط مشی یک سازمان بسیار مهم است، من همیشه به این نکته اذعان داشته‌ام که خط مشی باید با زبان عامیانه سازمان هماهنگ باشد، چنان‌چه ما بتوانیم آن خط مشی را در گام نخست، همه‌گیر و همه‌فهم کنیم و بعد بر اساس طرح کلانی که ارایه کرده‌ایم، آن را به برنامه تبدیل و اجرایی کنیم، کار بسیار خوبی خواهد بود که ان‌شاءالله به نتیجه خواهد رسید.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/04/23 - ١٢:١٢
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 8113

امتیاز :

از حسن توجه شما متشرکیم!!!
کلید واژه ها :
    بدون کلید واژه
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: